خوشواش مازندران | خوشواش كجاست | خوشواش آمل | ويلاگرام

خوشواش مازندران

خوشواش مازندران

, , , , , , , , , , , , ,

خوشواش مازندران

سفر همیشه حال و هوای آدم را عوض می کند . وقتی بدانی در آن سوی جاده ها چه چیزی انتظارت را می کشد ، دل کندن از زندگی روزمره برایت آسان می شود.

امروز روستایی ییلاقی در قلب یک منطقه کوهستانی با کلی تجربه هیجان انگیز انتظار ما را می کشد .

پیشنهاد می کنم همین حالا بار سفرتان را ببندید .احتمال این که در پایان این مطلب راهی جاده شوید، بسیار زیاد است .

خوشواش-karnaval.ir17

روستای خوشواش ؛ بهشت گمشده

می خواهم کمی از قدرت تخیل خود استفاده کنید . تصور کنید که در منطقه ای در ارتفاعات قرار گرفته اید . کوه های بلندی را نظاره می کنید که در اولین ردیف پس از آن جلگه سبز مازندران  قرار دارد . حالا منظره دریا و شهر را هم به آن اضافه کنید . کمی بعد چشمتان به جنگل های انبوه و دره های بلند می افتد . کمی که خوش شانس باشید دریایی از ابر هم زیر پایتان قرار می گیرد تا یکی از آرامش بخش ترین فضا ها را تجربه کنید . اگر همه چیز را درست تصور کرده باشید الان درروستای خوشواش هستید .

نگاهتان را به سمت جنوب بچرخانید و از منظره نوک کوه و صخره های رنگی زیبا که نام یکی از آنها بشکسته لو است لذت ببرید .

شهر های آمل ، محمود آباد ، سرخرود ، فریدون کنار ، بابل ، قائم شهر و ساری را از این ارتفاع نظاره کنید . در تاریکی شب ،ستاره های آسمان و سوسوی نور شهر ها را به تماشا بنشینید. کهکشان راه شیری را که مانند ابر درازی در آسمان پهن شده است را ببینید و زیبایی های خلقت را لمس کنید .

همه چیز در اینجا رویایی به نظر می رسد و همین زیبایی ها این روستا را به بهشتی گمشده  تبدیل کرده است .

خوشواش-karnaval.ir3_ خوشواش-karnaval.ir28

خوشواش ؛ ییلاق مازندران

روستای ییلاقی خوشواش در ۲۲ کیلومتری شهر آمل در استان مازندران و در ارتفاعات رشته کوه البرز قرار دارد . روستایی با تابستان هایی پر از جریان زندگی و زمستان هایی سرد و طاقت فرسا که همه را مجبور به کوچ می کند .

این روستا ییلاق تابستانی مردم روستاهای بالاخیابان ، لیتکوه و عده ای از اهالی شهر آمل می باشد . خوشواش دارای ۳ قسمت است :

۱- بائس محله در غرب خوشواش که قسمت قدیمی آن را در بر می گیرد.

۲- آمل محله در مرکز خوشواش که اکثر جمعیت آن از شهر آمل هستند.

۳- چندر محله در سمت شرق خوشواش که جمعیت آن اکثرا کشاورز و دامدار هستند .

خوشواش-karnaval.ir32

تفریحات و امکانات خوشواش

از وقتی که وارد جاده خوشواش می شوید در واقع به دنیایی رویایی پا می گذارید . مناظر زیبا حتی در طول مسیر هم آرامش خاصی را به شما هدیه می دهند . در جاده خوشواش گذر از میان ابر و مه را تجربه می کنید . ارتفاعات خوشواش مناظر زیبایی از شهر و طبیعت را به معرض نمایش می گذارند . اگر خوش شانس باشید بر فراز دریای ابرها قرار خواهید گرفت اما اگر این چنین نشد در هوای صاف شب ، از تماشای مناظر زیبا سیر نخواهید شد .

درخت کهنسال خوشواش در کنار حسینیه این روستای ییلاقی فضای خاصی  به وجود آورده است .

خوشواش مقصد خوبی برای دوچرخه سواران است که میخواهند تجربه متفاوتی را از سفر برای خود رقم بزنند . اگر دوچرخه سوار هستید پیشنهاد ما به شما دوچرخه سواری در مسیر خوشواش است . در طول سال تورهای دوچرخه سواری در این روستا برگزار می شود که می توانید از آن ها استفاده کنید.

اگر کوهنوردی تفریح و ورزش مورد علاقه شماست و به دنبال تجربه نوع جدیدی از مناظر در ارتفاعات هستید ، خوشواش را در فهرست مقاصد خود قرار دهید و در ارتفاعات نظاره گر قله دماوند باشید.

پیاده روی در میان روستا را فراموش نکنید و حتما دوربین خود را همراه داشته باشید تا سوژه های ناب طبیعی و روستایی را از دست ندهید . غروب آفتاب در میان ابر ها منظره ای دیدنی را برای شما رقم خواهد زد.

 امکانات این روستا محدود است. آب لوله کشی در آن وجود ندارد اما چشمه های ۷ چشمه ،مروارید چشمه ، معصومه کوثر ، انجلج و ۵ انگیس ، آب زلال و گوارایی دارند . نبود درمانگاه نیز یکی از مسائل این روستای زیبا است.

دورنمای شهر آمل در شب

خوشواش-karnaval.ir00

درخت کهنسال حسینیه خوشواش

خوشواش-karnaval.ir12

دوچرخه سواری در ارتفاعات خوشواش

خوشواش-karnaval.ir00-1

غروب آفتاب بر فراز ابرها

خوشواش-karnaval.ir26

منظره تماشایی کوه دماوند در میان  دریای ابر

خوشواش-karnaval.ir24

مروارید چشمه در خوشواش

خوشواش-karnaval.ir012

معنای خوشواش

خوشواش در زبان محلی به نام خِشِواش شناخته می شود .  به زبان مازندرانی “خش” به معنای خوش و “واش” به معنای علف به کار می رود . پس خشواش به معنای خوش علف یا علفزار خوب و مرغوب می باشد .

خوشواش-karnaval.ir2_

اقامت در خوشواش

خوشواش هتل یا مسافرخانه ندارد اما نگران اقامتتان در آن نباشید .

اگر اقامت در طبیعت را دوست دارید ، می توانید در خوشواش مکان مناسبی برای کمپینگ طبیعت پیدا کنید و شبی رویایی را داشته باشید .

اگر ماندن در خانه های محلی را ترجیح می دهید ، مردم خوشواش تعداد محدودی از خانه های خود  را در اختیار  مسافران می گذارند و به خوبی پذیرای آنها خواهند بود .

خوشواش-karnaval.ir1_

آب و هوای خوشواش

گفته می شود  در ازای هر ۱۰۰۰ متر ارتفاع ۵ درجه کاهش دما خواهیم داشت . حالا تصور کنید که در ارتفاع ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ متری چه هوایی را تجربه خواهید کرد . خوشواش ۸ ماه از سال لباس سپیدی از جنس برف به تن می کرده است که امروزه به دلیل گرم شدن زمین به ۷ و ۶ ماه هم رسیده است .

آب و هوا در این روستا به شدت متغیر است . لحظه ای را با آفتاب سپری می کنید در حالیکه چند دقیقه دیگر ممکن است ابر در آسمان ببینید و قطرات باران صورتتان را نوازش کند .شاید هم مه همه جا را فرا گرفته و منظره ای رویایی به وجود بیاورد .

پاییز که از راه برسد از باد های تند و گاه و بیاه در امان نیستید . اما می توانید بهترین تابستان خود را در خوشواش تجربه کنید .تابستان های خوشواش با هر تابستان دیگری متفاوت است . تابستانی بسیار خنک که گاهی شعله بخاری های هیزمی را روشن می کند در حالی که در شهر کولرها هنوز روشن هستند .  ممکن است در اواسط مرداد ماه بارش تگرگ را در آنجا شاهد باشید.

خوشواش یکی از  ییلاقات کم آب کم آب ست اما جای نگرانی نیست . چشمه های این روستا آبی بسیار خنک ، زلال و گوارا را از دل زمین به شما هدیه می کنند .

زمستان خوشواش

خوشواش-karnaval.ir21

بافت قدیمی خوشواش

روستای خوشواش دارای بافت قدیمی بسیار زیبایی است . خانه های ساخته شده به سبک قدیمی از کاه ، گل ، سنگ و پهن اسب و گاو در روستا پراکنده اند . سقف خانه ها از الوارهای بلند و چوب و تخته با پوششی از گل ساخته شده و در بام ، مصالح سنگ صاف (ناز) و چوب صاف یا تخته ( لد ) به کار رفته است.

دیوارهای خانه ها به علت سرمای شدید و باد های کوبنده پاییزی بسیار ضخیم و سنگین هستند و قطر دیوار ها حتی به یک متر نیز می رسد. این دیوار ضخیم  هم سازه را محکم می کند و هم در برابر نفوذ سرما ، عایق است . به خاطر باد و سرما سنگ های سنگین بر بام خانه ها دیده می شود. ستون ها از تنه درختان و نرده ها از جنس چوب است .

این منطقه انبوهی از سنگ های فسیلی را در خود جای داده و شاید جالب ترین نکته  استفاده از سنگ های فسیلی (فسیل) در خانه سازی است.

حیاط خانه ها در گذشته دیوار نداشت . همسایه ها از حیاط یکدیگر عبور می کردند و به صاحبخانه سلام می کردند و احوال یکدیگر را می پرسیدند. امروز حیاط خانه ها دیوار دارد اما فرهنگ غنی هنوز هم پس از سال ها حفظ شده و مردم روستا در گذر از کنار یکدیگر به هم سلام می کنند حتی اگر طرف مقابل خود را نشناسند.

خوشواش-karnaval.ir6_ خوشواش-karnaval.ir31 خوشواش-karnaval.ir06

نمونه ای از سنگ های فسیلی که نقش گیاه شالدم بر آن است

خوشواش-karnaval.ir7_

پوشش گیاهی

در خوشواش هر چه بالاتر بروید و از جنگل های انبوه گذر کنید ، منطقه صخره ای و دشت های سرسبز بیشتر نمایان می شوند . گیاهان بوته ای در اینجا بیشتر می روید و زیاد از درختان سر به فلک کشیده خبری نیست .بافت کوهستانی منطقه پوشش گیاهی منحصر به فردی را در آن ایجاد کرده است .

از میان درختان ، گلها ، سبزیها و به طور کلی گیاهان منطقه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

گون ،  گزنه ، کنگل ، زرشک ، ترش هلی دار ، گالش انگیر ، آلبالواک ، ون دار ، فگ دار ،  گل های پامچال و بنفشه و ورف لیم ، شال دم ، پتنیک ، ، تریگ سر، اوجی ، قارچ و … نام برد که هر کدام در زمان خاصی از سال می رویند و این تنوع زمانی در پوشش گیاهی مناظر متفاوتی را در این منطقه ایجاد می کند .به عنوان مثال گیاه وَرف لیم در هنگام آب شدن برف ها و گل لاله واژگون و گل شقایق چند ماه بعد می روید.

خوشواش-karnaval.ir09

خوشواش-karnaval.ir013

پوشش جانوری

جانوران و حشرات زیادی در این منطقه کوهستانی زندگی می کنند ، خزندگان ، پرندگان ، حشرات و پستانداران زیادی وجود دارند که می توان از میان آنها ، موارد زیر را نام برد:

گنجشک ،کبک ، تیرنگ ، جغد ،  تیکا ، کبک ، عقاب ، کلاغ ، مار ، مارمولک ، عقرب ، دودم ، زنبور ، پروانه ، مورچه ، کرم سبزه خوار یا ملف ، ملخ ، عنکبوت ، رتیل ، لوآس یا دله ، هد هد  ، موش ، گربه ، خرگوش و ….

البته حیوانات وحشی مثل گرگ ، پلنگ ، خوک ، گراز ، خرس و… نیز در منطقه زندگی می کنند.

خوشواش-karnaval.ir20

شهدای گمنام خوشواش

بعد از موافقت بنیاد حفظ آثار ، افرادی به فکر جایی برای تدفین شهدای گمنام افتادند که با هم فکری اهالی محل، مکان مناسبی که اشراف کامل به محل داشت را انتخاب کردند . نام محلی آن زافرون تخت بود وبعد از تدفین شهداء به تپه نورالشهداء تغییر یافت.

هرسال عده معدودی به خوشواش می آمدند . اما پس از تدفین ۳ شهید گمنام در آن ، شهرت خاصی پیدا کرده و هرسال در یکی از روزهای تابستان در آن یادواره شهدا در تپه نور الشهدا  برگزار می شود .

خوشواش-karnaval.ir39 خوشواش-karnaval.ir4_

بهترین فصل سفر

اگر از گرمای هوا در تابستان خسته شده اید ، خوشواش میزبان خوبی برای روزهای تابستانی شما است و در آن تابستانی خنک را تجربه خواهید کرد . زمستان در خوشواش بسیار سرد است و حضور گردشگران در آن توصیه نمی شود . این روستا در پاییز به دلیل وزش بادهای شدید مقصد خوبی به شمار نمی آید.

خوشواش-karnaval.ir27

راه های دسترسی به خوشواش

اگر بار سفر بسته اید و خوشواش را به عنوان مقصد خود قرار داده اید ، یکی از سه مسیر زیر را برای رسیدن به این ییلاق زیبا انتخاب کنید :

۱-  در جاده هراز بعد از شرکت آمولو به سمت فرعی هلی چال بروید و پس از گذر از کپین ، روستای خوشواش خودنمایی می کند . جاده خاکی این مسیر زیاد است اما در صورتی که ترافیک جاده هراز زیاد باشد ، بهترین مسیر برای رسیدن به روستا محسوب می شود .

۲-  در جاده هراز به سمت هردورود بروید و وارد جاده بلده شوید بعد از طی ۱۱ کیلومتر به تیرستاق و پس از طی ۱۸ کیلومتر جاده خاکی به خوشواش می رسید. این مسیر بهترین مسیر به خوشواش است . چون خاکی کمتری دارد و سرسبز و باصفاست .

۳-  از چمستان حرکت کنید و پس از گذر از  واز و گزنا سرا به خوشواش وارد شوید. البته این مسیر را فقط به دارندگان ماشین های شاسی بلند پیشنهاد می کنیم .

خوشواش-karnaval.ir04-1

خوشواش-karnaval.ir03

 

یک دیدگاه

جدیدترین املاک ثبت شده

جدیدترین املاک ثبت شده