جنگل دالخانی کجاست | جنگل دالخانی رامسر | جنگل دالخانی | ویلاگرام

جنگل دالخانی کجاست

جنگل دالخانی کجاست

, , , , , , , ,

جنگل دالخانی کجاست

قدم زدن در جنگلی مه آلود و بکر، تجربه ای رویایی است که  امروز آن را در جنگل دالخانی رامسر با هم تجربه خواهیم کرد.

جنگلkarnaval.ir2_ دالخانیkarnaval.ir12 دالخانیkarnaval.ir36

جنگل دالخانی رامسر

در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی رامسر جنگلی نیمه کوهستانی بکر و سبز وجود دارد، جنگلی که با ورود به آن دنیایی از خیال های رنگارنگ برایت تداعی می شود، حس خوب عاشقی، حس خوب امید به فردایی روشن. انگار خدا پا به پای تو و در کنارت قدم در این بهشت می گذارد و بوسه خدا را بر روی گونه هایت حس می کنی، آری اوست که با نسیم خنک و طراوت جاری در میان جنگل تو را غرق در شوق و امید می کند.

جنگلی با درختان انبوه و مه غلیظ و آب و هوایی کم نظیر، که زیباییهایش آن را به دالان بهشت شهره کرده است. ارتفاع دالخانی حدود ۸۰۰متر است و طبیعت گردان و کوهنوردان آن را بسیار مناسب برای سفرهای خود می دانند و نکته جالب توجه تر برای گردشگران در این منطقه فاصله کوتاه دریا تا جنگل است. فاصله ساحل تا جنگل در حدود ۱۰ کیلومتر است.

به بالای آن که بروید نمایی بی نظیر از دوخته شدن دریا به آسمان را نظاره می کنید.

محور دالخانی  از ابتدای جاده میرزا کوچک خان شروع می شود و اگر مسیر دالخانی را ادامه دهید ، به ییلاق جنت رودبار و گرسماسر، اکراسر، گلین و…  خواهید رسید، در این مسیر مکان های زیارتی چون تلیچکوه، امامزاده چاک، امامزاده سید هاشم و سید فاطمه آغوزکی و امامزاده سید قاسم خوشکا و… قرار دارند که برای اهالی منطقه بسیار مقدس و پراهمیت هستند.

جنگلkarnaval.ir23 جنگلkarnaval.ir28 جنگلkarnaval.ir19 دالخانیkarnaval.ir1_

لذت قدم زدن در میان انبوه درختان

از جاده آسفالتی که درمیان جنگل کشیده شده می توان با ماشین سیری در طول جنگل داشت. در طول مسیر هوای لطیف و دلچسب جنگل و فضای مه آلود آن انسان را ترغیب می کند تا در میان درختان قدم زند و دمی را غرق در رویاها شود. اینجا ارامشی عمیق و لذتی بی مثال را به انسان تقدیم می کند.

در میان راه جنگل بانان ماشین شما را متوقف کرده و کیسه زباله به شما میدهند تا از پخش شدن زباله در سطح جنگل جلوگیری کنند و چه نیک است این مهم جزئی از فرهنگمان باشد.

در حین قدم زدم، مناظری چشم نواز را خواهید دید که مشتاقانه شما را به عکاسی و ثبت آن وا می دارد. شاید تصاویری که از دالان بهشت ثبت شده اند در روزگار دلتنگی، خاطری شیرین را برایتان ارمغان آورد.

اگر با دوستانی سفر دوست و اهل دل همراه باشید، نشستن در گوشه ای از این طبیعت بکر و شاهکار خلقت و نوشیدن استکانی چای، اوقاتی خوش و به یادماندنی را برایتان خلق می کند. شنیدن صدای خنده و شادی دوستان در میان انبوه درختان و هوای فرح بخش، بی شک برای همه گان لذت بخش خواهد بود.

راستی مراقب آتشی که برپا می کنید باشید و هوای جنگل را داشته باشید.

جنگلkarnaval.ir30 جنگلkarnaval.ir12 دالخانیkarnaval.ir5_ aaa2

در میان راه ، چشمه های خنک  

در این جنگل انبوه و زیبا قدم می زنیم . همه جا سبز و زیباست . صدای پردگان به گوش می رسد . بعد از گذشت مدتی صدایی به گوش می رسد و آن صدای جریان زندگی ، آب است که از دل جنگل و چشمه ها به بیرون می ریزد .

در کناره ی راه توقفی می کنیم . چشمه ای به چشم می خورد که آبی زلال و خنک دارد . مردم زیادی در میانه ی راه از این چشمه ها آب می نوشند و جان و تن خود را سیراب می کنند . این چشمه ها میعادگاه بسیاری از جانورانی است که به دنبال آب می گردند .

ننن

پیچ هفت شهیدان

آغاز مبارزه مسلحانه گروهک موسوم به سازمان مجاهدین خلق در سال ۱۳۶۰، منجر به شهادت تعداد بسیاری از هموطنانمان شد. در تهران و شهرهای مرکزی کشور برخوردی سخت با منافقین شد ازین رو به شهرهای دیگر رخنه کرده و در سال ۱۳۶۱ شهرهای رامسر و تنکابن مورد حمله شدید منافقین قرار گرفت. در خرداد این سال یک دستگاه خودرو لندرور با ۸ سرنشین بسیجی، از چهار جهت زیر آتش یک تیم ترور منافقین قرار می گیرد و تنها ازین گروه یک نفر زنده می ماند.

امروز محل به شهادت رسیدن آنها، در جنگل دالخانی به “پیچ هفت شهیدان” معروف است و برای اهالی منطقه مکانی باارزش تلقی می شود که برای آن احترام ویژه ای قائلند.

جنگلkarnaval.ir34 دالخانیkarnaval.ir14

رستوران های دالخانی

در طول این مسیر رویایی، کلبه ها و رستوران هایی با صندلی های رنگارنگ را خواهید دید که در میان جاده ای مه گرفته و درختان بلند قامت، منظره ای دوست داشتنی و چشمگیر به وجود آورده اند. بی شک بادیدن این منظره، چشیدن طعم یک غذای خوشمزه شمالی و سنتی، را هوس خواهید کرد. غذاهایی که طعم آنها برای همیشه در خاطر شما باقی می ماند و یادآور یک روز خوش در میان جنگل دالخانی خواهد بود.

در بین راه نیز دکه های آش فروشی و ترشیجات وجود دارد.

دالخانیkarnaval.ir19 دالخانیkarnaval.ir24 دالخانیkarnaval.ir16

انتهای مسیر ، دنیا دربرابر چشمانمان

در انتهای مسیر گویی به پایان رسیده ایم . منظره ای بس شگرف در برابر چشمانمان قرار گرفته است . دشتی بزرگ و ییلاقی . دریایی سبز رنگ که تپه هایش همچون امواج دریا پیچ . تاب خورده اند . گویی اقیانوسی از جنس طبیعت سبز رنگ همه جا را فرا گرفته .

این جا انتهای راه نیست بلکه دنیایی ما را به دنبال کشف آن فرا می خواند .

aaa1

پوشش گیاهی دالخانی

تنوع زیاد گونه های گیاهی بومی در منطقه دالخانی مشاهده می شود.  درختان اُرُس در مناطق بالادست و در پایین دست جنگل پوشش گیاهی متنوعی و بسیاری چون مَندی(کَلهُو)، گوجه جنگلی، ازگیل، زرشک، شاه بلوط،  فندق، تمشک،  کُوله خاس، وَلیک و… وجود دارد. تمامی این گونه ها در زندگی اهالی روستا نقش بسزایی دارد و مردم بومی در زندگی روزمره خود از آنها بهره می برند.

جنگلkarnaval.ir31 جنگلkarnaval.ir29 جنگلkarnaval.ir24

کی و چطور به جنگل دالخانی برویم؟

طبیعت جنگل دالخانی را در هر فصل و زمانی که مشاهده کنید جلوه کم نظیر و زیبایی دارد. تعطیلات نوروز برای کسانی که مشغله در طول سال به آنها اجازه داشتن روزهایی بدون فکر و سراسر آرامش را  نمی دهد، زمان مناسبی برای سفر و لذت بردن از طبیعت و هوای فرح بخش دالخانی است.

حال آنکه بهشت دالخانی در ماه اردیبهشت چیز دیگریست. در فصل بهار لباس گرم را همراه خود فراموش نکنید.

برای رسیدن به جنگل باید در از مسیر کتالم به هریس (جاده میرزا کوچک خان) و به دالخانی عبور کنید. یا اینکه مسیر خود را از خروجی شهر رامسر شروع کنید و بعد از حدود ۷ کیلومتر در مسیر آسفالته رامسر به تنکابن، به سه راهی جنت رودبار برسید و سپس  بعد از  ۲۳ کیلومتر به جنگل زیبا ودیدنی دالخانی برسید.

 

جنگلkarnaval.ir10 جنگلkarnaval.ir32 دالخانیkarnaval.ir0_-1 دالخانیkarnaval.ir15

تصاویری از جلوه تماشایی دالخانی در پاییز و زمستان

دالخانیkarnaval.ir23 دالخانیkarnaval.ir26 دالخانیkarnaval.ir25 دالخانیkarnaval.ir38 دالخانیkarnaval.ir29 دالخانیkarnaval.ir28

یک دیدگاه

جدیدترین املاک ثبت شده