باداب سورت، از زیباترین چشمه های جهان | ویلاگرام

باداب سورت، از زیباترین چشمه های جهان

باداب سورت، از زیباترین چشمه های جهان

, , , ,
باداب سورت، از زیباترین چشمه های جهان , چشمه باداب سورت ساری , ویلاگرام

باداب سورت، از زیباترین چشمه های جهان

فکر کن رو صخره های نارنجی رنگی قدم می زنی که لایه لایه زمین رو بالا رفتن و آب از بلورهای سنگیشون چیکه می کنه.
کافیه روتو بر گردونی، پشت سرت زمین لایه لایه سبز آبیه و کمی اون طرف تر، لایه لایه زرد. زیبایی فوق العاده ای که چشم نوازه و هیچ وقت وفت از ذهنتون پاک نمیشه و مشابهش فقط تو سه کشور ترکیه، امریکا و نیوزلند وجود داره. ولی شما برای دیدن یه همچین زیبایی هایی کافیه تو کشور خودمون ایران باشین و فقط تا ساری برین.
چشمه های آب معدنی باداب سورت که زیباترین چشمه جهان شناخته شده یکی از شگفت انگیزترین شاهکارهای طبیعته، که در محدوده روستای اروست واقع شده. باداب سورت چشمه پلکانی بی‌نظیر در ایران و کم‌ نظیر در جهانه که بعد از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران تو فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده. این چشمه های فوق العاده زیبا که تو بلندای 1841 متری از دریا جا دارن، واقعا تو ایران بی نظیر هستن و فوق العاده چشم نوازن.

1__hamgardi_3 1__hamgardi_2

این باداب ها شامل چند چشمه با آب‌ های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب هستن. چشمه ای که پرآب تره، آب خیلی شور و استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد داره. چشمهٔ دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار گرفته، ترش مزه و آبی به رنگ قرمز و نارنجی داره، در اطراف چشمه هم کمی رسوب آهن نشسته‌. جریان آب‌های رسوبی و معدنی این چشمه‌ها طی سال‌ ها، در شیب پایین دست کوهستانی، صدها طبقه و ده‌ ها حوضچهٔ پلکانی بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه‌های مختلف بوجود آوردن. این طبقات و حوضچه‌ها در واقع جاذبهٔ اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه‌های باداب سورت هستن. زیبایی این طبقات و محل ویژهٔ قرارگیری چشمه در دامنه کوهستان و چشم اندازهای اطراف به ویژه در غروب واقعا تحسین برانگیزه و منحصر به فرده.

1__hamgardi_5

این چشمه از نظر وسعت خیلی کوچیکه و خواص درمانی بسیار خوبی نسبت به بقیه چشمه ها داره. بازدید از چشمه و حوضچه های باداب سورت مخصوصا در اردیبهشت ماه خستگی رو از تن گردشگران بیرون می کنه. خیال انگیزترین صحنه های منطقه، هنگام طلوع و غروب خورشیدِ که این چشم اندازها هیچ وقت از روح و ذهن فراموش نمی شه و بارها و بارها طبیعت دوستان رو به تماشای خود جذب می کنه.
چشمه شور باداب سورت استخر آبی کوچیکیه که معمولا تو تابستون برای آب تنی و برای درمان دردهای کمر، پا، روماتیسم، میگرن و امراض پوستی استفاده میشه اما چشمه های دیگه که نزدیک این چشمه قرار گرفتن، با آب زرد و نارنجی رنگ که از صخره ها نشت می کنن، اکسید آهن رو از قعر صخره ها به زمین میارن.
چقدر خوبه که ما قدر این زیبائیهایی رو که خدا بهمون داده رو بدونیم. این چشمه های بی نظیر و حیرت آور دیگه مثل قبل نیستن و دارن نابود می شن. بهتره با کمک همدیگه به فکر باشیم و بدون راه رفتن تو لبه های حوضچه ها و بردن ماشین روی این زیباییها نابودترشون نکنیم. نگه داری از این چشمه ها واقعا ممکنه فقط کافیه که برای میراث طبیعی ایران ارزش قائل باشیم همین.

1__hamgardi_4 1__hamgardi_6 1__hamgardi_7 1__hamgardi_8 1__hamgardi_9 1__hamgardi_10

 

نویسنده: ندا مجیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + شش =

+ 49 = 57