آبشارهای شیرآباد گلستان | شیرآباد گلستان کجاست | شیرآباد گلستان شمال | ویلاگرام

آبشارهای شیرآباد گلستان

آبشارهای شیرآباد گلستان

, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

آبشارهای شیرآباد گلستان

طبیعت هزار رنگ و نقش دارد و هر جلوه اش تصویری تازه را پیش چشممان نقش می کند. ایران سرشار از این تصویرهاست که برای دیدن همه ی آنها کافی است قدم در راه بگذاریم و به گوشه و کنار این مرز و بوم سر بزنیم. کوهستانهای تماشایی، بیابیان هایی سرشار از سکوت، تنگه هایی مملوء از رمز و راز و هزاران جاذبه ی دیگری که می توانیم لحظات خوشی را در آنها تجربه کنیم. آبشارها هم جزیی از این طبیعت شگفت انگیز هستند که با به نمایش گذاشتن سقوط آب بسیاری را به سوی خود می کشانند.

باز هم می خواهیم در کنار شما راهی جاده شویم و تکه ای دیگر از طبیعت کشور را به تماشا بنشینیم. کوله بارمان را می بندیم و به سوی استان گلستان می رویم تا از شهر خان ببین گذر کنیم…

قدم به جنگلی با درختان سربه فلک کشیده می گذاریم تا به آبشارهای شیرآباد برسیم…

با ویلاگرام همراه باشید…

shirabad-waterfalls1 shirabad-waterfalls38

چرا آبشارهای شیرآباد؟

– در این سفر می توانید چندین آبشار را ببینید و از تماشای هر یک از آنها لذت ببرید.

– طبیعت بکر به شما این امکان را می دهد تا برای دقایقی دغدغه هایتان را کنار بگذارید و از آرامش وصف ناپذیر لذت ببرید.

– برای تماشای این آبشارها با ید از میان یک پارک جنگلی عبور کنید که خود یکی از جاذبه های این سفر است.

shirabad-waterfalls14 shirabad-waterfalls35 shir-abad-waterfall2

آبشار های شیرآباد | سقوط مکرر آب در طبیعت

با فاصله گرفتن از شهر خان ببین و رسیدن به روستای شیرآباد جلوه ای دیگر از طبیعت بکر کشورمان، خودش را به می نمایاند. این تازه آغاز راه است!

کافی است تا از روستا دورتر شویم تا در میان دره ای زیبا و پوشیده از درخت که به پارک جنگلی شیرآباد شهرت دارد، به یکی از شاهکارهای طبیعت برسیم. مجموعه ای از ۱۲ آبشار بزرگ و کوچک که با نام آبشارهای شیرآباد شناخته می شوند و هر یک با شکوهی خاص تصویری دیدنی را به نمایش گذاشته اند.

 شیب‌های تند رشته کوه‌های البرز در ناحیه شرقی و وجود چشمه های فراوان در دامنه کوه قلعه ساران، این منطقه را به بهترین مکان برای میزبانی مجموعه ای از آبشارهای زیبا تبدیل کرده اند.

این آبشارها در امتداد یکدیگر می باشند و به صورت پلکانی در مسیر رودخانه ی خروشان شیرآباد قرار گرفته اند. دیدن یکی از آنها کافیست تا شما را برای دیدن دیگر آبشارها راهی اعماق دره ی جنگلی کند.

این منطقه دارای زیبایی های فراوانی است و به همین سبب نام آن به عنوان یک اثر طبیعی و ملی در فهرست سازمان محیط زیست قرار دارد.

shirabad-waterfalls6 shirabad-waterfalls36 shir-abad-waterfall0-1

دیدنی ها و تفریحات

این منطقه می تواند یک روز به یادماندنی را برای شما خلق و با تفریحاتش و جاذبه های خاص خود از شما پذیرایی کند:

۱- آبشار های بزرگ و کوچک

دنیایی مملو از آبشارهای بزرگ و کوچک پیش روی شما قرار دارد که یکی پس از دیگری خودشان را به شما نشان می دهند تا برای ادامه ی مسیر وسوسه تان کنند. آبشار اول برای همه در دسترس است اما برای رسیدن به بقیه ی آبشارها نیاز به آمادگی جسمانی و کمی تجربه ی جنگل نوردی دارید.

آبشار اول ۲۵ متر و آبشار دوم ۱۲ متر ارتفاع دارد و عمق حوضچه های آنها به ترتیب به ۸۱ و ۸۰ متر می رسد.آخرین آبشار، بزرگترین آبشار این مجموعه با ارتفاع حدود ۳۰ متر است که حوضچه‌هایی به عمق ۴۰ و ۸۰ متر در پای‌ دیواره‌ ی خود دارد.

shirabad-waterfalls33shirabad-waterfalls0

۲- پیاده روی در طبیعتی بکر

برای دیدن آبشارها باید به قلب جنگل بزنید و در مسیر خود محو زیبایی های این طبیعت بکر شوید. درختان سر به فلک کشیده شما را احاطه می کنند و نسیم خنکی به آرامی صورتتان را نوازش می کند. صدای جوش و خروش آب با نغمه ی چرندگان همراه می شود تا تجربه ای به یاد ماندنی را برایتان رقم بزند و صدای موسیقی طبیعت را به گوشتان برساند.

shirabad-waterfalls18

۳- پیک نیک

این طبیعت زیبا بهترین فرصت است تا لحظاتی را در آن به استراحت بپردازیم. پس می توانید با بردن وسایل مورد نیازتان پیک نیکی را برپا کنید و در کنار دوستان و خانواده از جلوه های طبیعت لذت ببرید.

shirabad-waterfalls11

۴- عکاسی

جنگل پر درخت، رودخانه و آبشار های پر شکوه در کنار هم هستند تا بهترین سوژه ها را برای عکاسی و ثبت خاطرات شیرین در اختیار شما قرار دهند و بهترین یادگاری ها را برای شما به ارمغان بیاورند.

shirabad-waterfalls30

۵- آب بازی و آب تنی

آب رودخانه و سقوط آن از آبشارها این فرصت را به شما می دهد تا تن به آب بزنید و لذت آب بازی و آب تنی را تجربه کنید. حوضچه های پایین آبشارها وسوسه ای را برای تن به آب زدن به جان شما می اندازند که شاید نتوانید در برابر آن مقاومت کنید.

shirabad-waterfalls22shirabad-waterfalls25

۶- دره نوردی، صعود و فرود از آبشارها

اگر با اصول دره نوردی و صخره نوردی آشنایی دارید و پیش از این وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای این کار را تهیه کرده اید، می توانید کمی چاشنی هیجان را به این سفر اضافه کنید و تجربه ی متفاوتی را برای خود خلق کنید.

shirabad-waterfalls5 shirabad-waterfalls7

۷- غارهایی طبیعی در همین نزدیکی

به غیر از آبشارها، دیدنی های منحصر به فرد دیگری نیز در همین جنگل وجود دارند. یکی از آنها غار شیرآباد نام دارد که در ارتفاع حدود ۳۵۰ متری از سطح دریا و پس از آبشار اول قرار گرفته است. قطر دهانه ی این غار حدود ۱۵-۹ متر می باشد و آب سردی در کف آن جریان دارد که به رودخانه شیرآباد می ریزد. به دلیل داشتن شرایط مطلوب و وجود آب در درون غار، گونه هایی از مهره داران و بی مهرگان نظیر گاماروس، عنکبوت، خرچنگ آب شیرین، خفاش، قورباغه جنگلی و گونه در حال انقراض سمندر غارزی ایرانی در آن زندگی می کنند.

علاوه بر این غار، می توان از غار دیو سفید نیز نام برد که در مسیر آبشارها واقع شده است.

shirabad-waterfalls260

پوشش گیاهی و جانوری

محیط پیرامون آبشارها، کوهستانی و جنگلی است و گونه هایی از گیاهان مانند ممرز، افرا، انجیلی، توسکا، همیشک، داردوست، خزه، سرخس و قارچ های رنگارنگ در آن دیده می شود. این منطقه زیستگاهی طبیعی برای جاندارانی همچون مرال، شوکا، خرس، پلنگ، خوک وحشی و گربه جنگلی می باشد و تحت حفاظت محیط زیست قرار دارد.

shirabad-waterfalls31

امکانات گردشگری

قبل از ورود به جنگل پارکینگی برای استفاده ی گردشگران وجود دارد و در آن امکاناتی همچون آب آشامیدنی، سوپرمارکت و سرویس بهداشتی در دسترس هستند. در محوطه ی پارک جنگلی نیز آلاچیق هایی برای گردشگران ساخته شده اند.

shirabad-waterfalls10

بهترین فصل سفر

 به دلیل اقلیم کوهستانی منطقه، فروردین تا آبان را برای سفر به آن پیشنهاد می کنیم اما هر فصل جلوه های ویژه ی خودش را دارد:

بهار و تابستان: سرسبزی و زیبایی جنگل شما را مسحور خود خواهد کرد.

پاییز: طبیعت به هر برگ درخت رنگ متفاوتی می پاشد و تصویری تازه را خلق می کند.

زمستان: لباس سپیدی از جنس برف بر تن درختان می نشیند و عروس فصل ها خودش را نشان می دهد.

shirabad-waterfalls3 shirabad-waterfalls27 shirabad-waterfalls8

کجا بمونیم؟

در سفر به این منطقه می توانید از خانه های محلی، هتل های شهرهای اطراف و کمپینگ در طبیعت برای اقامت استفاده نمایید.

shirabad-waterfalls24

ملزومات سفر

پیاده روی جزء جدانشدنی این سفر است پس کفش مناسب را فراموش نکنید. یک دست لباس اضافه نیز در کوله بارتان بگنجانید که اگر هوس آب بازی به سرتان زد به راحتی بتوانید آن را انجام دهید.

برای دیدن آبشارها نیازی به ابزار فنی ندارید  اما برای عبور از میان دره و یا صعود و فرود از آبشارها باید حداقل ۷۰ متر طناب و ابزارهای کامل دره نوردی و صخره نوردی را به همراه داشته باشید. اگر با هدف تماشای تمام آبشارها راهی این سفر می شوید بهتر است جی پی اس، لباس مناسب، هدلایت، آب، غذا، چادر مسافرتی و کلیه لوازم مورد نیاز را به همراه داشته باشید.

آب، مواد غذایی و خوراکی های مورد نیاز خود را به همراه ببرید تا در صورت نیاز از آنها استفاده کنید.

shir-abad-waterfall2

راه دسترسی

آدرس:استان گلستان، ۶ کیلومتری جنوب شهرستان خان ببین، ۲ کیلومتر پس از روستای شیرآباد

برای رسیدن به این آبشارها به شهرسان خان ببین بروید و از طریق جاده ای آسفالته خودتان را به روستای شیرآباد برسانید. با گذر از روستا و طی مسافتی در حدود ۳ کیلومتر به پایان جاده آسفالته می رسید. پس از حدود یک کیلومتر جاده ی خاکی به بک پارکینگ می رسید که باید ماشین را پارک کنید. حالا از طریق مسیری پاکوب وارد جنگل شوید که شما را به آبشار اول می رساند. شیب مسیر پیاده روی کمی تند است اما به صورت پاکوب می باشد.

پس از ۱۵ دقیقه پیاده روی به آبشار اول می رسید و پس از آن می توانید با پیشروی در جنگل و حدود ۱۵ دقیقه پیاده روی خودتان را به آبشار دوم برسانید. از آبشار دوم به بعد، مسیر سخت تر می شود و حدود ۳۰ دقیقه ط.ل می کشد تا به آبشار سوم برسید. اگر باز هم توانستید کسیر را ادامه دهید، بهتر است بدانید که آبشارهای بعدی هر کدام بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه از هم فاصله دارند.

فاصله از مرکز استان و شهرهای اطراف

گرگان: ۵۵ کیلومتر

علی آباد کتول: ۲۶ کیلومتر

آزادشهر: ۲۹ کیلومتر

 

shirabad-waterfalls20

 

یک دیدگاه

جدیدترین املاک ثبت شده

جدیدترین املاک ثبت شده